Tariqa zenekar koncertje
Tariqa.
Varázslatos ritmus, transz, lüktetés.
Nagy várakozással tekintünk a március 8-i Tariqa koncert elé. Ez a különleges formáció már hét éve létezik, de nagyon nehéz egyeztetni a tagokat a sok egyéb zenekari elfoglaltságuk miatt, így külön öröm, hogy most nekünk zenélnek! Egyedülálló, amit létrehoztak a gnawa tradíción alapulva, és amely zene valóban gyógyít, nem véletlen, hogy annak idején gyógyító szertartásokon is használták…
A BMC így ajánlja a zenekart:
Said Tichiti, aki 20 éve van jelen a hazai világzenei életben, a jazz és a magyar népzene zene jól ismert és kiemelkedően kreatív zenészeivel dolgozik együtt, rendszeres fellépője world music fesztiváloknak világszerte. Az együttes ritmusszekciója igen jó ismerője a gnawa zenének: Said Tichiti szülőföldjéről hozta magával e tudást, Halmos András pedig Hamid Drake amerikai jazz dobos tanácsára és rendszeres útmutatása alapján tanulmányozta a műfajt éveken át. A zenekar – élve a zene szabadságával – saját módján formálja koncertről koncertre a zenei anyagot, és sikeresen teremti meg a hagyományosan gyógyító és ünnepi szertartásokon előadott gnawa zenére jellemző erős érzelmi hatást.
Az új lemezről Végső Zoltán írt kritikát, olyan erős állításokkal, hogy
A zenekar tagjai
- Said Tichiti ének, gembri
- Bede Péter szaxofon, furulya
- Kovács Ferenc hegedű, trombita, ének
- Halmos András dob
A kritikus szerint
Halmos András azt mondja a zenéjükről, hogy a céljuk a legnemesebb értelemben vett egyszerűség, hogy úgy zenéljenek, mintha népzenészek lennének. A lemezeik is ebben a szellemben készültek, javítások, korrigálások nélkül: bementünk és játszottuk. Said valóban népzenész – adatközlő, a többiek pedig nagyon sokat játszottak és tanultak népzenét. Ebben csak András kivétek, mert ő kizárólag a gnawat és az afrikai zenéket tanulta a jazz mellett.
És Végső Zoltán szavaival zárom ezt a kis hangolást: