Hajdu Szabolcs Maraton A Harmadik Helyen
Egy százalék indián
Kedves vendégeink! Az előadás a koronavírus-járvány újbóli felfutása miatt sajnos elmarad. A már megvásárolt jegyek árát természetesen minél hamarabb visszafizetjük. Reméljük, a veszély elmúltával hamarosan újra találkozunk.
Három napon át (november 17–18–19) egy igazán egyedülálló eseménysorozatnak ad otthon a jól ismert, mégis mindig más és más arcát mutató terünk! Három egymást követő napon a híres trilógia egymás után lesz megtekinthető – erre még sehol nem volt példa. És mindegyik előadás után közösen beszélgetünk a darabokról – és általuk a közös életünkről, amit olyan kíméletlenül, olyan elemző pontossággal mutatnak be.
A történetek nem kapcsolódnak szorosan össze, de a karakterek és a témák szintjén nagyon sok áthallás van, tulajdonképpen az előadások egymásra mutatnak, egymást egészítik ki. A történetek főhősei középkorú párok, akik a lehető leghétköznapibb, de az adott életszakaszban mégis megoldhatatlannak tűnő problémákkal küzdenek. Ez a tehetetlenség ingerültséget, kétségbeesést szül, és a színdarabok során rendszerint párkapcsolati válságot idéz elő.
A darabokra külön-külön, és egyben is (ez adja szerintünk a tökéletes egymásra hangolódás élményét!) lehet jegyet venni. Elképzelésünk szerint az esték által minket érő erőteljes hatások még inkább megdolgozzák a lelkünket, és a beszélgetésekben így szintet tudunk lépni.
Az Egy százalék indián a nagy sikereket elért Ernelláék Farkaséknál és a Kálmán-nap című előadások folytatása. Az egymással csak a formanyelv és témameghatározás szintjén rokonítható sorozat következő darabja újabb továbblépés a jelenkori középosztály aktuális problémáit feldolgozó univerzumban.
Az Egy százalék indián az identitás, az örökölt magatartási modellek, hímsovinizmus, feminizmus és a modern kori nemi szerepek kérdéskörére fókuszál.
A történetek mindig ugyanazok, csak más és más fénytörésben tűnnek fel a különböző időszakokban. Megtalálni a nyelvet, a hangütést, hogy érvényesen szólalhassanak meg ezek az alapmesék – ez erős motiváció mindannyiunk számára. Életre kelteni, jelenidejűvé tenni az archetipikus karaktereket, hogy felismerhetőek és beazonosíthatóak legyenek. A jelen tettenérése, megragadása a cél, hogy a beazonosíthatóság révén, továbbgondolásra késztessünk, támpontokat adjunk a problémák feldolgozásához. A történet, történetünk látszólag egyszerű, egy kis semmiség, végtelenül hétköznapi eset, apró ügy. De mi pontosan ezt a picit szeretnénk megmutatni, mert hiszünk benne, hogy ami a papíron láthatatlan, a színpadon láthatóvá válik, az apróság nagy lesz, éppen akkora méretű, ami már elég a beazonosíthatósághoz, ami tájékozódási pontokat, megerősítést, esetleg vigasztalást ad a nézőnek.
Valóságos és finomra rajzolt karakterekből indulunk ki, amelyek valóságos helyzeteket generálnak maguk körül, és a finomrajzolatú helyzetek organikus egymásba kapcsolódásából alakul a történet. Jellemző módon megpróbáljuk kizárni az extrém fordulatokat, és szándékosan a hétköznapi mikro szituációkat keressük, mert meggyőződésünk, hogy ezekben a helyzetekben kiaknázhatatlan tartalmi gazdagság és dialektika van, egyetemes jelentésrétegek.
Alkotó
- Hajdu Szabolcs író és rendező
Előadják
- Tankó Erika
- Pető Kata
- Tóth Orsolya
- Gelányi Imre
- Hajdu Szabolcs
- Szabó Domokos
Produkció
- Rendezőasszisztens Rezek Bori
- Fény Bántó Csaba
- Hang/zene Vereb Szabolcs
- Produkciós vezető Eszes Fruzsina
Támogatók
NKA, B32 Galéria és Kultúrtér, Kugler Art