„Be, a zene öblébe…”
A Trio Squelini és Halasi Zoltán estje
A jövő év első előadása egy intim és hullámzó, meditatív és extatikus kaland lesz szavakon, hangjegyeken, kultúrákon és dallamokon át.
A Trio Squelininek, ennek az etno-jazzt és kortárs kamarazenét játszó, különleges hangszer-összeállítású zenekarnak három lelke van, három nagyszerű zenész egymásra találásából született. A vezető, Szőke Szabolcs a legendás Kolindával vált ismerté. Igazi multitálentum, zenész, képzőművész és színházi alkotó, a Stúdió K színház alapítója. Olyan zenekarokból is ismerhetjük, mint a Makám, Tin-Tin Quartet vagy az Ektar.
A zenekar a nevét egy velencei terecskéről a Campiello dei Squeliniről kapta. A zene etnikus (balkáni, afrikai és keleti) hangzásokra épül, ezt szövik át kortárs zenei elemek és klasszikus formák. Változatos és izgalmas lüktétés váltakozik repetitív mantrákkal, aztán gyönyörű melódiák következnek, érdekes ritmikájú betétek. Személyes és szenvedélyes darabok ezek, megfoghatatlan hangulattal. Ahogy egy kritikusuk írja: “a zenekar játékát mindvégig jellemző emelkedett, méltóságteljes előadásmód finom eleganciával, kecses megszólalással párosul…” Több rétegű zene ez, és a hatása is ilyen.
Tagok
- Szőke Szabolcs gadulka, array mbira, sarangi
- Szalai Péter cajon, cajonito, kalimba, basszus-kalimba, frame drum, aquaphone, kis ütőhangszerek
- Váczi Dániel szopranino- és altszaxofon, kalimba, aquaphone
Egy videó a zenekartól
A zene mellett most is lesznek szövegek, hiszen ezen az estén Halasi Zoltán költő, író és műfordító lép fel a trió tagjai mellett.
A szerzőt Szőke Szabolccsal Omar Khajjam „hozta össze”. Azaz a szerző által fordított négysorosok.
Részlet a szerző a Nép nevében című, Hazafias revü alcímű drámájából, amiból biztosan felhangzik egy-egy idézet az este folyamán:
Szabolcs így mesél a kapcsolatukról, mely a munkák során egyre mélyült és mélyült:
Igazi elmélyülős, belefeledkezős este lesz ez. Éljük át együtt!